Quiz

Pytanie 1/4

00:00

Pacjentowi 34-letniemu, po skręceniu stawu skokowego z powodu zespołu bólowego związanego z urazem po konsultacji ortopedycznej zalecono stosowanie przez 3-7 dni diklofenak 1 x 1 a 75 mg. Pacjent bez chorób przewlekłych, nie przyjmuje leków na stałe, uczulenia na leki neguje. Proszę wybrać właściwe postępowanie:

Zastosowanie gastroprotekcji przez okres przyjmowania NLPZ – PPI w pojedynczej dawce standardowej.

Zastosowanie gastroprotekcji przez okres przyjmowania NLPZ w dawce odpowiadającej połowie dawki standardowej PPI.

Pacjent nie wymaga podania PPI w ramach gastroprotekcji.

Pacjentka 78-letnia przyjmująca przez 2 miesiące ibuprofen z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa. Z uwagi na wiek pacjentka przyjmowała w ramach gastroprotekcji lek z grupy PPI. Po dwumiesięcznej terapii ibuprofenem podjęto decyzje o zakończeniu terapii przewlekłej i odstawieniu leku. W ostatnim tygodniu terapii NLPZ pacjentka skarżyła się na niewielki dyskomfort w nadbrzuszu i zgagę, co ewidentnie wiązała z przyjmowanym NLPZ. Proszę wskazać optymalne postępowanie.

Po zakończonej terapii ibuprofenem zaplanować USG jamy brzusznej.

Przedłużyć gastroprotekcję (PPI) do 4-8 tyg. od czasu odstawienia NLPZ i zaplanować gastroskopię.

Zakończyć terapię LPZ bez konieczności dalszej farmakoterapii, ani też poszerzania diagnostyki.

47-letnia pacjentka z wieloletnią cukrzycą, po przebytym krwawieniu z owrzodzenia żołądka przed 10 laty leczonym metodą endoskopową, przyjmująca kwas acetylosalicylowy (ASA) w dawce 150 mg dziennie z powodów kardiologicznych i neurologicznych zgłasza się do lekarza POZ w celu zaplanowania dalszego leczenia hipoglikemicznego. Od około 6 miesięcy średnio raz w tygodniu przyjmuje ketoprofen 1 x 1 a 50 mg z powodu okresowych bólów kostno-stawowych. Właściwym postępowaniem w tym przypadku będzie:

Z uwagi na okresowe przyjmowanie ketoprofenu należy włączyć 10 mg omeprazolu w ramach gastroprotekcji.

Z uwagi na przebytą powikłaną chorobę wrzodową w wywiadzie i przyjmowanie ASA należy włączyć PPI w dawce standardowej w ramach gastroprotekcji.

Z uwagi na tylko okresowe przyjmowanie NLPZ – ketoprofen 1 x 1 a 50 mg raz w tygodniu, oraz kardiologiczne dawki ASA pacjentka nie wymaga gastroprotekcji.

32-letnia pacjentka przyjmująca nimesulid w dawce 2 x 100 mg z powodu bolesnej miesiączki od 4 dni zgłosiła się do lekarza POZ z powodu wystąpienia w dniu wczorajszym dwóch smolistych stolców. Inne dolegliwości neguje. Jakie postępowanie uznasz za prawidłowe:

Odstawienie nimesulidu i podanie leku gastroprotekcyjnego – PPI w pojedynczej dawce standardowej.

Zredukowanie dawki nimesulidu do 1 x 100 mg i podanie leku gastroprotekcyjnego - PPI w pojedynczej dawce standardowej.

Pilne skierowanie pacjentki do SOR z podejrzeniem krwawienia do przewodu pokarmowego.

następne pytanie » « poprzednie pytanie
Wybierz jedną z odpowiedzi

Włącz
skuteczność S klasy

Mistrzowskie działanie, komfort stosowania